This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Mural - Leaf
- Kravet Couture
- Art District
SKU
MURAL.30.0
In stock
Mural is a unique blend of sophisticated painterly brushstrokes and abstract shapes reminiscent of cosmopolitan art. Printed on luxurious linen, this mesmerizing pattern is available in multiple colorways.
| Width | 57.75 in (146.69 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 38.5 in (97.79 cm) |
| Horizontal Repeat | 57.75 in (146.69 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Art District |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In Austria |
| Finish | Sanforized |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Pattern | Abstract, Geometric |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items