This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Ferns - Juniper
- Scion
SKU
NART121031.SCN.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Horizontal Repeat | 36 in (91.44 cm) |
| Halfdrop | 13 in (33.02 cm) |
| Brand | Scion |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 100% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Does not comply with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Certification Letters
Similar Items