This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
New Lines - Fawn
- Kravet Couture
- Terrae Prints
SKU
NEW LINES.16.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 52.84 in (134.21 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17 in (43.18 cm) |
| Horizontal Repeat | 17.3 in (43.94 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Terrae Prints |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Notes | Knit Backing Required On Lighty Upholstery Use |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 100% |
| Furniture Grade | 62 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items