This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Niko Print - Stone
- Kravet Couture
- Linherr Hollingsworth
- Art District
SKU
NIKO PRINT.1611.0
In stock
Niko Print is a new interpretation of Linherr Hollingsworth's wallpaper pattern Niko Mod, reimagined on an elegant linen cloth. This large scale abstract pattern originally hand painted by Linherr, makes a bold statement for any modern interior.
| Width | 57.5 in (146.05 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 40.5 in (102.87 cm) |
| Horizontal Repeat | 57.5 in (146.05 cm) |
| Halfdrop | 12.5 in (31.75 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Linherr Hollingsworth |
| Collection | Art District |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In Austria |
| Finish | Sanforized |
| Notes | Coordinating Wallcovering:W3571 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 18,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Geometric |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items