This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Laurel Chair
- Kravet Edge
- Kravet Collection
SKU
PL334-CH.UPHOLSTERED CHAIR.0
In stock
Laurel Chair
10% fee for Vinyl Application. Tight back. Nails standard at base, outarms and outback.
| Brand | Kravet Edge |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 6 Weeks or Less |
| Collection | Kravet Collection |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a 5 year manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Width | 31 in |
| Height | 38 in |
| Inside Width | 23 in |
| Inside Depth | 22 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Depth | 22 in |
| Yardage | 7 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning