This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - Plantae-10
- Kravet Basics
SKU
PLANTAE.10.0
In stock
| Width | 55.11 in (139.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 37.5 in (95.25 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.55 in (69.98 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Spain |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 9 - 10 Weeks |
| Composition | Viscose - 70%, Linen - 30% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 45,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters