This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Burns Desk Chair
- Kravet Smart
SKU
S890-DC.DESK CHAIR.0
27.5W x 29D x 34H
In stock
Burns Desk Chair
| Brand | Kravet Smart |
|---|---|
| Type | Chairs |
| Motion Type | Swivel Caster |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 Weeks |
| Warranty | Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 27.5 in |
| Depth | 29 in |
| Height | 34 in |
| Inside Width | 20 in |
| Arm Height | 27 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Depth | 21 in |
| Yardage | 4 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning