This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Interlochen Sofa
- Kravet Smart
SKU
S9107-1.SOFA.0
94W x 38.5D x 33.5H
In stock
Interlochen Sofa
Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Smart |
|---|---|
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Certifications | Made from FSC Certified sourced wood product. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 94 in |
| Depth | 38.5 in |
| Height | 33.5 in |
| Inside Width | 76.5 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 20.5 in |
| Seat Depth | 24 in |
| Yardage | 11 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|---|
| Certifications | Made from FSC Certified sourced wood product. |
California Residents: Proposition 65 warning