This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
MacCallie Lounge Chair
- Kravet Smart
SKU
S913-CH.UPHOLSTERED CHAIR.0
43.5W x 40D x 32H
In stock
Maccallie Lounge Chair
QuickShip option (V913-CH). Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Smart |
|---|---|
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 43.5 in |
| Depth | 40 in |
| Height | 32 in |
| Inside Width | 26 in |
| Arm Height | 21 in |
| Seat Height | 20.5 in |
| Seat Depth | 27 in |
| Yardage | 12 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning