This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Gilmour Ottoman
- Kravet Smart
SKU
S918-OT.OTTOMAN.0
60W x 34D x 18.5H
In stock
Gilmour Ottoman
Also available: Sofa & Sectionals. QuickShip option (V918-OT). Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Smart |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Ottomans |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 60 in |
| Depth | 34 in |
| Height | 18.5 in |
| Yardage | 4 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning