This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Cushing Lounge Chair
- Kravet Smart
SKU
S925-CH.UPHOLSTERED CHAIR.0
31.5W x 33.5D x 33.5H
In stock
Cushing Lounge Chair
| Brand | Kravet Smart |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 31.5 in |
| Depth | 33.5 in |
| Height | 33.5 in |
| Inside Width | 24.5 in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 20.5 in |
| Seat Depth | 23 in |
| Yardage | 8 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning