This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Smith Bench
- Kravet Design
- ICreate
SKU
SB36.BENCH.0
36W x 22D x 19H
In stock
Smith 36x22
SKU as shown: SB36 PL RB FL. Selection of base, top and trim treatments. Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Benches |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 Weeks |
| Collection | ICreate |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 36 in |
| Depth | 22 in |
| Height | 19 in |
| Yardage | 5.5 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning