This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Silvea - Greige
- Kravet Design
SKU
SILVEA.16.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 51 in (129.54 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 16 in (40.64 cm) |
| Horizontal Repeat | 17 in (43.18 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 52%, Cotton - 48% |
| Furniture Grade | 25 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 15,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Jacobeans |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items
