This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Silverleaf - Silver
- Kravet Couture
SKU
SILVERLEAF.11.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 29.5 in (74.93 cm) |
| Horizontal Repeat | 52 in (132.08 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Weave, Wool |
| Country of Manufacture | Made In Netherlands |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 11 - 12 Weeks |
| Composition | Wool - 80%, Polyester - 20% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 66,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Modern |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items