This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Swami - Meadow
- Kravet Couture
- Art District
SKU
SWAMI.153.0
In stock
Introducing Swami, a lively abstract pattern based on a watercolor painting evoking the rhythmic flow of ocean waves. Printed on a fine blend of natural fibers, Swami is as striking as it is versatile, perfect for infusing any space with a touch of modern coastal charm. Also available as a wallcovering.
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 29.7 in (75.44 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Art District |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Notes | Coordinating Wallcovering W4268 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 17 - 18 Weeks |
| Composition | Viscose - 82%, Linen - 18% |
| Furniture Grade | 42 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Abstract |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items