This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Elon Two Seat Sofa QuickShip
- Kravet Smart
- Kravet Smart QuickShip
SKU
V844-2S.SOFA.0
90W x 41D x 35.5H
In stock
Elon 2 Seat Sofa Qs
Also available: sofas, sleeper sofas, sectional, chair and ottoman. Select from leg options (Small Block shown).
| Brand | Kravet Smart |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 2 Weeks |
| Collection | Kravet Smart QuickShip |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 90 in |
| Depth | 41 in |
| Height | 35.5 in |
| Inside Width | 77 in |
| Arm Height | 25.5 in |
| Seat Height | 20.5 in |
| Seat Depth | 23 in |
| Yardage | 21.5 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning