This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Elon Chair Skirted QuickShip
- Kravet Smart
- Kravet Smart QuickShip
SKU
V844D-CH.UPHOLSTERED CHAIR.0
38W x 41D x 36.5H
In stock
Elon Chair Skirt Qs
Also available: sofas, sleeper sofas, sectiona and ottoman. Select from leg options.
| Brand | Kravet Smart |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 2 Weeks |
| Collection | Kravet Smart QuickShip |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 38 in |
| Depth | 41 in |
| Height | 36.5 in |
| Inside Width | 26 in |
| Arm Height | 25.5 in |
| Seat Height | 20.5 in |
| Seat Depth | 23 in |
| Yardage | 12 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning