This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kent Sofa QuickShip
- Kravet Smart
- Kravet Smart QuickShip
SKU
VL901-1.SOFA.0
81W x 35D x 35H
In stock
Kent Sofa Quick Ship
| Brand | Kravet Smart |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 2 Weeks |
| Collection | Kravet Smart QuickShip |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 81 in |
| Depth | 35 in |
| Height | 35 in |
| Inside Width | 70 in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Depth | 22 in |
| Yardage | 14 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning