This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - W4191-411
- Kravet Design
- Studio Collection
SKU
W4191.411.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Collection | Studio Collection |
| Type | Grasscloth, Print |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Paper Backed |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 8 Yard Roll |
| Composition | Sisal - 80%, Cotton - 20% |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Vertical Repeat | 25.27 in (64.19 cm) |
| Horizontal Repeat | 34 in (86.36 cm) |
| Halfdrop | 12.63 in (32.08 cm) |
| Wallcovering Area | 68.00 Square Feet |
| Pattern | Botanical & Floral, Metallic |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Similar Items