This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Marked Wp - Stone
- Kravet Couture
- Art District Wallcovering
SKU
W4265.1116.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
A lively, painterly all-over design, Marked is a playful wallcovering that evokes the contrast of thick pen strokes inked onto paper. This pattern provides a unique visual movement to any modern space. Also available as a fabric.
| Brand | Kravet Couture |
|---|---|
| Collection | Art District Wallcovering |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Austria |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Fabric:Marked;Liner Recommended |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Cellulose - 46%, Mineral Fillers - 23%, Binder - 20%, Polyester - 10%, Other - 1% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 37.75 in (95.89 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Halfdrop | 19 in (48.26 cm) |
| Wallcovering Area | 74.25 Square Feet |
| Pattern | Abstract, Stripes |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Similar Items