This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Swami Wp - Meadow
- Kravet Couture
- Art District Wallcovering
SKU
W4268.513.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
Introducing Swami WP, a lively abstract pattern based on a watercolor painting evoking the rhythmic flow of ocean waves. Printed on a non woven substrate, Swami is as striking as it is versatile, perfect for infusing any space with a touch of modern coastal charm. Also available as a fabric.
| Brand | Kravet Couture |
|---|---|
| Collection | Art District Wallcovering |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Liner Recommended;Roll Size:54"W X 11 Yds Wide Width |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Cellulose - 49%, Other - 39%, Polyester - 12% |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Vertical Repeat | 30 in (76.2 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Wallcovering Area | 148.50 Square Feet |
| Pattern | Abstract |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Similar Items