This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Whitman Sofas
- Kravet Edge
- Kravet Collection
SKU
WHITMAN SOFAS
In stock
10% fee for Vinyl Application. Recessed legs, Ebony finish only. Also available: Sectionals. Options: Spring Down seat cushions, to add single row of nails at base. Kravet and Lee Jofa fabrics only.
| Brand | Kravet Edge |
|---|---|
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 6 Weeks or Less |
| Collection | Kravet Collection |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a 5 year manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Width | 84 in |
| Depth | 40 in |
| Height | 30.5 in |
| Inside Width | 65 in |
| Inside Depth | 35 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Depth | 35 in |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning