This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Astro Swivel Chair
- Kravet Design
SKU
WS139-CH.UPHOLSTERED CHAIR.0
33W x 40D x 39H
In stock
Astro Swivel Chair
Features: 90% Goose Feather & 10% Goose Down Back
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Type | Chairs |
| Motion Type | Swivel |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 8 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 33 in |
| Depth | 40 in |
| Height | 39 in |
| Inside Width | 23 in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Depth | 22 in |
| Yardage | 10 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning