This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 17160-923
- Kravet Basics
SKU
17160.923.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 14.25 in (36.2 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.75 in (34.93 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Country of Manufacture | Made In Taiwan |
| Finish | Teflon Finish |
| Railroaded | No |
| Composition | Cotton - 52%, Polyester - 48% |
| Furniture Grade | 12 |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 6,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Plaid / Check |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items