This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 20030-3
- Kravet Design
SKU
20030.3.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 23.25 in (59.06 cm) |
| Horizontal Repeat | 14.5 in (36.83 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Teflon Finish |
| Railroaded | No |
| Composition | Polyester - 44%, Acrylic - 36%, Cotton - 20% |
| Furniture Grade | 20 |
| Abrasion Test 1 | - 9,000 |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items