This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Catalonia Weave - Ochre
- Lee Jofa
- Royal Oak Foundation
- Collection I
SKU
2004065.4.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 11.5 in (29.21 cm) |
| Horizontal Repeat | 13 in (33.02 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Designer | Royal Oak Foundation |
| Collection | Collection I |
| Type | Tapestry |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| Composition | Cotton - 67%, Rayon - 27%, Acrylic - 3%, Polyester - 3% |
| Furniture Grade | 32 |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 12,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Upholstery |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
| CA Prop65 | California Residents click here for information |
Certification Letters
Similar Items