This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Fashionable Flair - Honey
- Kravet Couture
SKU
29033.16.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15 in (38.1 cm) |
| Horizontal Repeat | 13 in (33.02 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Embroidery, Silk |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| Composition | Viscose - 58%, Silk - 42% |
| Furniture Grade | 34 |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items