This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Image - Hazel
- Kravet Design
- Echo Design
SKU
29280.11.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 28 in (71.12 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Echo Design |
| Type | Silk |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Requires Knit Backing For Uph, Softened, Steamed |
| Railroaded | No |
| Composition | Silk - 72%, Wool - 28% |
| Furniture Grade | 72 |
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items