This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Scramble Silk - Platinum
- Kravet Couture
SKU
30275.11.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 51 in (129.54 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12 in (30.48 cm) |
| Horizontal Repeat | 15.5 in (39.37 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| Composition | Silk - 100% |
| Furniture Grade | 132 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items