This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Irving - Stone
- Kravet Basics
- Thom Filicia
SKU
30818.106.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 8 in (20.32 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.5 in (31.75 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Designer | Thom Filicia |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In China |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 17 - 18 Weeks |
| Composition | Linen - 55%, Cotton - 45% |
| Furniture Grade | 21 |
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 2 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items