This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 32594-1
- Kravet Design
SKU
32594.1.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 18.5 in (46.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Jacquards |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Kravet Soil & Stain Release Finish, Washed |
| Railroaded | No |
| Composition | Viscose - 62%, Polyester - 38% |
| Furniture Grade | 24 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal Skins |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items
