This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Sitapur - Linen
- Kravet Design
- Barclay Butera
- Collection II
SKU
32851.16.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.5 in (31.75 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Barclay Butera |
| Collection | Collection II |
| Type | Jacquards |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Viscose - 55%, Cotton - 25%, Linen - 20% |
| Furniture Grade | 27 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 19,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Damask |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Does not comply with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items