This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Dreamy Paisley - White
- Kravet Couture
- Modern Colors III
SKU
33019.1.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 37 in (93.98 cm) |
| Horizontal Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Modern Colors III |
| Type | Matelasse |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| Composition | Cotton - 74%, Viscose - 26% |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 10,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Paisley, Tone On Tone |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items