This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Building Blocks - Truffle
- Kravet Couture
- Modern Luxe
SKU
33548.1.0
In stock
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15 in (38.1 cm) |
| Horizontal Repeat | 26 in (66.04 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Modern Luxe |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Calendered, Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 19 - 20 Weeks |
| Composition | Linen - 34%, Spun Viscose - 30%, Cotton - 25%, Viscose - 9%, Spun Polyester - 2% |
| Furniture Grade | 157 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items