This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Couture - 33757-11
- Kravet Couture
SKU
33757.11.0 - Discontinued
In stock
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.5 in (16.51 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.5 in (16.51 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 6 - 7 Weeks |
| Composition | Linen - 63%, Jute - 37% |
| Furniture Grade | 25 |
| Pattern | Geometric |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items