This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Halite - Spectra
- Kravet Couture
- Calvin Klein
SKU
34580.819.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 52.7 in (133.86 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4 in (10.16 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.5 in (16.51 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Calvin Klein |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Viscose - 46%, Nylon - 33%, Cotton - 14%, Acrylic - 7% |
| Furniture Grade | 48 |
| Abrasion Test 2 | Wyzenbeek Cotton Duck - 12,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Small Scale, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items