This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Trona - Lapis
- Kravet Couture
- Calvin Klein
SKU
34586.511.0 - Discontinued
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2 in (5.08 cm) |
| Horizontal Repeat | 2 in (5.08 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Calvin Klein |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Cotton - 50%, Polyester - 28%, Linen - 21%, Viscose - 1% |
| Furniture Grade | 45 |
| Abrasion Test 2 | Wyzenbeek Cotton Duck - 6,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items