This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
String Theory - Mist
- Kravet Couture
- Barbara Barry
- Panorama
SKU
34827.11.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 53.5 in (135.89 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 19 in (48.26 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Barbara Barry |
| Collection | Panorama |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Viscose - 61%, Cotton - 39% |
| Furniture Grade | 73 |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Does not comply with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items