This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 35582-11
- Kravet Design
SKU
35582.11.0 - Discontinued
In stock
This fabric is made as part of Kravet Inc.'s commitment to Sustainability. Twelve plastic bottles are used per yard preventing them from entering the ecosystem.
| Width | 57 in (144.78 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 9 in (22.86 cm) |
| Horizontal Repeat | 4.5 in (11.43 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Acrylic Backed, Kravet Soil & Stain Release Finish |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 5 - 6 Weeks |
| Composition | Rayon - 63%, Post Consumer Recycled Polyester - 37% |
| Furniture Grade | 24 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Sustainability | Recycled Yarns, Sustainable |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 33,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Ws-Solvent And/Or Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items
