This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 36988-1101
- Kravet Design
- Modern Velvets
SKU
36988.1101.0
In stock
| Width | 54.33 in (138 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 16.14 in (41 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.77 in (34.98 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Modern Velvets |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Latex Backed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 13 - 14 Weeks |
| Composition | Viscose - 54%, Polyester - 28%, Cotton - 18% |
| Furniture Grade | 30 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 35,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal Skins |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
