This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37100-5
- Kravet Design
SKU
37100.5.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13 in (33.02 cm) |
| Horizontal Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 10 - 11 Weeks |
| Composition | Viscose - 50%, Polyester - 33%, Linen - 17% |
| Furniture Grade | 37 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items