This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37151-135
- Kravet Design
- Woven Colors
SKU
37151.135.0
In stock
| Width | 56.5 in (143.51 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 9.188 in (23.34 cm) |
| Horizontal Repeat | 4.813 in (12.23 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Acrylic Backed, C0 Soil And Stain Repellent Finish |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 5 - 6 Weeks |
| Composition | High Uv Polyester - 56%, Cotton - 35%, Rayon - 7%, Flax - 2% |
| Furniture Grade | 25 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 33,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Ws-Solvent And/Or Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items

