This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 37162-511
- Kravet Basics
- Modern Embroideries III
SKU
37162.511.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | .375 in (0.95 cm) |
| Horizontal Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Collection | Modern Embroideries III |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Weeks |
| Composition | Polyester - 52%, Cotton - 48% |
| Furniture Grade | 32 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Pattern | Geometric, Stripes |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items