This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 37169-1611
- Kravet Basics
- Modern Embroideries III
SKU
37169.1611.0
In stock
| Width | 52.5 in (133.35 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 9.25 in (23.5 cm) |
| Horizontal Repeat | 8.75 in (22.23 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Collection | Modern Embroideries III |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Weeks |
| Composition | Cotton - 52%, Polyester - 48% |
| Furniture Grade | 41 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 15,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | Ws B-Solvent And/Or Water Based Cleaners/Bleach Solution |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
