This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Puri Stripe - Driftwood
- Kravet Couture
- Atelier Prints & Weaves
SKU
37374.16.0
In stock
Puri Stripe is a traditional yet elevated ikat stripe, woven and hand dyed by skilled artisans in India. Whether used for upholstery, drapery, or decorative accents, Puri Stripe lends a cultural elegance and timeless sophistication to any modern interior.
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6 in (15.24 cm) |
| Horizontal Repeat | 10.68 in (27.13 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Atelier Prints & Weaves |
| Type | Linen |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | Natural Linen Variations Occur |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Linen - 60%, Cotton - 40% |
| Furniture Grade | 26 |
| Pattern | Ikat/Southwest/Kilims, Stripes |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items