This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Agatti Check - Marine
- Kravet Couture
- Atelier Prints & Weaves
SKU
37378.51.0
In stock
Agatti Check is a handsome, mid-scale check handcrafted with care by skilled artisans in India. This design is a testament to the rich traditions and craftsmanship of the region as each colorway constructed using linen and cotton is meticulously hand-dyed, infusing it with unique character and charm.
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.8 in (17.27 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.3 in (8.38 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Atelier Prints & Weaves |
| Type | Linen |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Linen - 70%, Cotton - 30% |
| Furniture Grade | 27 |
| Pattern | Plaid / Check |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items