This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 3918-1
- Kravet Design
SKU
3918.1.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6 in (15.24 cm) |
| Horizontal Repeat | 5.5 in (13.97 cm) |
| Halfdrop | 2.5 in (6.35 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | Sheer |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | For Drapery Use. |
| Railroaded | No |
| Composition | Flax - 90%, Other - 8%, Cotton - 2% |
| Pattern | Modern, Tone On Tone |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items