This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Keep Shining - White Gold
- Kravet Couture
- Modern Luxe
SKU
3971.1.0
In stock
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13 in (33.02 cm) |
| Horizontal Repeat | 13 in (33.02 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Modern Luxe |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Linen - 62%, Metallic - 20%, Polyester - 18% |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 4,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Metallic, Modern |
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items