This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kenna - Pebble
- Kravet Design
- Candice Olson
SKU
4193.106.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 50.5 in (128.27 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 5 in (12.7 cm) |
| Horizontal Repeat | 5 in (12.7 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Candice Olson |
| Type | Embroidery, Sheer |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Notes | For Drapery Use Only. |
| Railroaded | No |
| Composition | Cotton - 40%, Viscose - 35%, Polyester - 25% |
| Pattern | Diamond |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items