This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - 4436-101
- Kravet Basics
SKU
4436.101.0 - Discontinued
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4.5 in (11.43 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.25 in (8.26 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | Embroidery, Sheer |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Notes | For Drapery Use Only |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Weeks |
| Composition | Linen - 54%, Cotton - 32%, Polyester - 14% |
| Pattern | Geometric, Modern |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items